top of page

כולם רוצים להתעשר! גל של משקיעים חדשים נכנס לשוק ההון!


מארה"ב לאירופה ועד ארצנו הקטנטונת, מליוני משקיעים חדשים קופצים אל ים הגדול שנקרא שוק ההון ונשאלת השאלה האם הגל הזה הולך להמשיך או להתנפץ על המזח? שנת 2020 הייתה שנה עם זינוק אדיר בכניסת משקיעים חדשים לשוק ההון, יחד עם אפליקציית רובין הוד האמריקאית שכבשה את עולם המסחר בבורסה והביאה לרבים בעולם את ההזדמנות לקחת פיסה קטנה של אושר משוק ההון והמסחר העצמאי, ככה גם עלתה המודעות של השקעות בשוק ההון במיוחד בקרב הצעירים שבינינו. הדרך הפכה להיות קלה, מאות מניות טכנולוגיה וסטרטאפים הופכים לשיח יומיומי, וכולנו רוצים להינות מהמצב הזה. החיים משתנים לנו לנגד עינינו ואנחנו רוצים להיות תמיד במקום הנכון ובזמן הנכון ותמיד שואלים איפה הכי כדאי לנו להיות ולמה? אז מה גרם לאותם משקיעים חדשים להיכנס לשוק, ומה הם עושים שם בדיוק? במרץ 2020 כמעט שנה אחורה ראינו את השווקים קורסים בעשרות אחוזים בשל "משבר הקורונה". ישנם לא מעט אנשים שהפסידו הרבה, בעודם נחשבים למנוסים וותיקים שהושקעו בשוק ההון באותה העת בדרכים שונות כמו מסחר עצמאי, השקעה במדדים, קרנות למיניהן, קופות גמל ועוד. מה שהניע את אותם משקיעים וגם להם להפסד היה הפחד, הפחד להפסיד עוד ועוד וזה גרם להם "לממש" ולצאת החוצה מהשוק וככה קנו את הכרטיס יציאה שלהם משוק ההון במחיר כבד, מנטלי וכלכלי עם הסיפור המוכר והידוע ש"בורסה זה מסוכן כמו הימורים ומפסידים שם כסף" . מנגד, המון משקיעים פקדו את השווקים רגע אחרי הסערה הגדולה של ימי הסגר הראשונים וכבר באותם ימים החלה התאוששות בשווקים הפיננסים. (יש לומר שלא מעט חזו את זה כי ההיסטוריה של המשברים הוכיחו לנו יפה מאוד שכל ירידה היא לצורך עליה וזה רק עניין של זמן) בחודשים של סוף אפריל ומאי ראינו את עליית השווקים וכל השוק נכנס לשוק שורי (שוק עולה), ששם כולם מרוויחים וזה נחמד, רבים נמצאים שם מבלי להבין מה הולך בשוק ולמה זה קורה, אבל הולכים עם העדר ומצאו דרך מרגשת להפיג את השעמום ומקום מעניין לשים בו את הכסף.

עכשיו איפה הבעיה בכל המצב הזה? אז ככה, שמשקיע נכנס לשוק ההון אפילו עם סכום קטן, כפי שעשו בארה"ב מיליוני אנשים ממקבלי המענקים בשל הקורונה נכנסו כמשקיעים חדשים לבורסה עם סכום המענק ומוצאים את עצמם עם תשואה פנומנלית (באחוזים) הנתון שפורסם בקרב עליית המשקיעים החדשים עומד על צמיחה של 49% גידול משקיעים חדשים מאשר בכל שנה נורמלית, מטורף. לאור אותם מניות רבות של חברות הדיגיטל והטכנולוגיה שפשוט זינקו בתקופת הקורונה ויש מדדים שזינקו כמו הסנופי S&P, הנאסדק (NASDAQ100) המאפיין את 100 חברות הטכנולוגיה המובילות הארה"ב מדד שרק הוא עשה קפיצה מטאורית של 43% בשנת 2020 ומספיק היה לרכוש את המדד הייתם מגדילים משמעותית את ההון שלכם בזמן קצר יחסית. עד כאן הכל טוב ויפה וזה נשמע די פשוט, לא צריך ידע מקדים, מספיק כמה המלצות מחברים על כמה מניות טובות, קוראים קצת תחזיות באינטרנט וזהו, נשאר רק לבחור את "איך", כי הרי ניתן לעשות תיק מנוהל דרך הבנק ולעקוב אחר כמה מניות שכבר נמצאות בעליה ולתת הוראות לבנקאי מרחוק או באפלקציה, או לפתוח חשבון אצל אחד מבתי השקעות או הברוקרים ולהיות הסוחר ביום אחד, או להיצמד למדדים ופשוט להצטרף לחגיגה.

הבעיה תתחיל שהשוק ייכנס לתיקון, ומשקיעים בלי ידע וללא ניסיון יקבלו כוויה רצינית ויוכלו להפסיד את הכל בכמה מהלכים שגויים שיערערו את הביטחון ואת השמחה שהיתה כשהרוויחו ופשוט יוציאו אותם מהמשחק עם הפסד גדול וטעם מר. לדעתי זה ממש לא חייב להיות ככה, אז איך בכל זאת ניתן להימנע ממצב כזה? מאחר ולא ניתן לתזמן את השוק ולדעת מתי הוא הולך לשנות כיוון ובטח אם אתם לא חיים ונושמים את השוק בצורה מקצועית.

אך בכל זאת ישנם כמה מהלכים שניתן לבצע. ראשית כל אל תהיו גרידים, אל תתנו לתאוות הבצע לפתות אתכם להישאר בסיכון גבוה אם אתם לא בנויים לכך, גם אם אתם מאמינים שהשווקים והמניות שלכם עדיין יעשו כסף וימשיכו למעלה, ממשו חלק מהרווחים ופזרו את התיק בצורה יעילה, כמו פיזור בעזרת מדדים יציבים יותר בחלק מהסכום, זה עדיף על מנייה בודדת אחת שיכולה להתרסק בבום.

שנית, קבלו החלטה לאיזה טווח אתם הולכים להשקיע, אם מדובר בטווחים ארוכים הבטיחו לעצמכם שלא תאבדו עשתונות בטווח הקצר כאשר השוק ייכנס לתיקון ויציג הפסדים. לטווח הארוך הוא צפוי לתקן כמו ברוב המקרים. שימרו תמיד על קור רוח, והתחילו לרכוש ידע בתחום ואני מבטיח לכם שקורס על שוק ההון בסיסי יוסיף לכם המון לחיים ולא רק בתור סוחרים.

חפשו אלטרנטיבה פשוטה יותר בה תוכלו לנהל את הכסף בזמן שאתם עוסקים במקצוע העיקרי שלכם והשתדלו להיות פאסיביים במקרה הזה ועשו זאת בעזרת בתי השקעות הגדולים והמובילים בארץ ובעולם, יש מגוון אלטרנטיבות בהן תוכלו להעביר את ניהול ההשקעות שלכם לגוף גדול הפועל על בסיס אג'נדה מסוימת ובעל ניסיון רב משלכם והיסטוריית ביצועים ורווחים לאורך השנים. אז לפני שאתם רצים לרכוש או למכור את המנייה הבאה שלכם או להצטרף לאחד הגופים המובילים, תשקיעו קודם כל בעצמכם, כי אתם ההשקעה הכי טובה של עצמכם! ככל שתדעו יותר על מה שאתם עושים ככה תפיקו את המיטב מכל פעולה שלכם.


שבת שלום!


97 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Commentaires


bottom of page