top of page

ניהול "עשק בית"

עודכן: 6 ביולי 2020


אז אתם בטוח יכולים להבין שבסך הכל התכוונתי לניהול משק בית נכון?

אז למה בכל זאת כיניתי אותו עשק בית?

כפי שאני רואה את ניהול משק הבית הוא לגמרי כמו ניהול עסק, עסק לגיטימי לכל דבר ועניין ולא משנה איך תסתכלו על זה, ועסק ומשק שווה "עשק".

רבים אחרים רואים את משק הבית כבור של הוצאות בלתי פוסקות, שעושק את הכסף שלהם בלי סוף, אז בשבילם זה "עשק", וכאן נכנס העניין של פרספקטיבה ואיך אתם רוצים להסתכל על הדברים, נרחיב בהמשך.

עכשיו הפרקטיקה של ניהול משק הבית אינה שונה מניהול עסק רגיל, תחשבו על זה לרגע, יש לכם תזרים הכנסות מסויים, זה המכירות שלכם למעשה, המנוע שמייצר לעסק את הכסף, או לחילופין "המשכורת", וממנה נגזרות כל שאר ההוצאות הקבועות והשוטפות (שכירות/ משכנתא, קניות בסופר) שהם בעצם ה"תקורות" של העסק (השכירות, פרסום וכל השאר). אם תחשבו על הדמיון בין ניהול כלכלת בית וניהול כלכלת העסק היא זהה לחלוטין.

אבל למה לא כולנו רואים את זה ככה? אז מה בכל זאת עושה לנו את ההבדל בין עסק למשק בית ברמת התפיסה שלנו? בעסק אנחנו מבינים שזה משהו גדול שצריך לקחת ברצינות כי אם לא, אנחנו נפסיד כסף וחבל, אז צריך ללמוד מקצוע, וצריך רואה חשבון שינהל את החשבונות (זה לא שהוא באמת מנהל אותם הוא פשוט מכניס אותם למאזן ומטפל מול הרשויות, למי שלא יודע), ועסק מצריך מאתנו יכולות מסויימות שאין לכל אחד, כמו האורח חיים העצמאי, ויכולת ההנעה עצמית שיש לכל בעל עסק, שהוא כביכול הבוס של עצמו.

מנסיון אישי ומסקרים מסתבר, שבהמון משפחות אין מנהל לעסק הזה, וכשאין מנהל לעסק הזה ואין חלוקת תפקידים, אז העסק פשוט לא מנוהל, והזכרתי קודם, עסק שלא מנוהל ואין לו את הכלים והיכולות הנדרשים פשוט מפסיד כסף או במקרה הטוב, "מתגלגל" מחודש לחודש.

זה מה שקורה אצל רבים מהמשפחות בארץ, חיים על המינוס ומהלוואה להלוואה, ואז משתחרר חיסכון והם פשוט סוגרים איתו חורים, החיסכון שהשתחרר יכול להיות קרן השתלמות, ירושה, פיצויים וכו'. אבל הרעיון הזה של להתגלגל, הוא תוצאה של חוסר ניהול טוטאלי שיש לו פתרון והוא לא חייב להיות מסובך כל כך.

כמו שאדם מחליט להיות בעל עסק, אז הוא לומד, לוקח קורס, ועושה לעצמו חישובים האם הוא יכול לפעול כעסק והאם הוא יכול להיות רווחי, ואז הוא פועל. במשק בית אנחנו מגיעים לזה רק לאחר שהתחתנו והתחלנו לשכור דירה, ללא שום הכנה מוקדם מאחר ולא לימדו אותנו חינוך פיננסי עוד שהייתי בבית הספר או הבאוניברסיטה. מרגע שפרשתם כנפיים ויצאתם ל"עצמאות" ועזבתם את בית ההורים, אתם נמצאים במצב של ניסוי וטעייה, וגם אני הייתי שם, הרוב הגדול הוא טעייה אבל החוכמה היא ללמוד ממנה ולהבין איך ניתן להגיע לפתרון אידאלי שמותאם לרמת ההכנסות הנוכחית של כל תא משפחתי.

אז בכל זאת איך ניתן לנהל את משק הבית למרות החוסר הקיים בחינוך פיננסי?

ניהול משק הבית ככלל ברזל חייב להיות מנוהל, הרי זה ניהול משק בית, ומשמעות של לנהל זה לשלוט ביד רמה בהכנסות / הוצאות שלכם, נהלו זאת בעזרת קובץ אקסל או רשמו על דף את ההוצאותם שלכם זה לא משנה איך העיקר שתעשו זאת, כי ניהול משק בית הוא אינו מדע טילים מסובך, בתכלס, אתם צריכים לדעת שני דברים עיקריים כדי לא להפסיד כסף, לדעת כמה אתם מכניסים ופשוט לא להוציא מעבר לזה, ודבר שני זה פשוט לנהל את זה בקובץ.

אם אתם עדיין חושבים שזה מסובך אתם מזומנים לשוטט כאן באתר יש המון חומר שיכול לעזור לכם להבין איך ניתן להתמודד עם החיים הכלכליים עצמם ביום יום בזמן שאתם מנהלים תקציב, שתתפסו את השיטה פשוט תתמכרו לה, אבל הכי חשוב זה להתחיל עם שני הכללים שהזכרנו כאן.

שיהיה בהצלחה.

31 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page